The winners have been announced for the 2022 BroadwayWorld Houston Awards, recognizing the best regional productions, touring shows, and more that had their first performance between October 1, 2021 and September 30, 2022. The public voted and made their selections for the best theaters and performances.

    This year, the BroadwayWorld Regional Awards are bigger and better than ever, with over 100 cities across America, Canada, Central and South America, Europe and Asia!

    Want to be the first to know about the 2022 BroadwayWorld Regional Awards? Sign up for our local newsletter here.

    Best Cabaret/Concert/Solo Performance

    Winner: Elle Anders, Andrea Richards, Roxann Hales, Brandi Kiekel, Stephanie Hendrickson, Whitney Wyatt – BROADWAY CABARET – Purple Box Theater

    Finalists: Jana Ellsworth – HOLIDAY CRAZIES 2021 – Stageworks Theater, Ashley Cooper- HOLIDAY CRAZIES 2021 – Stageworks Theater, Paul Hope Cabaret – CABARET – Ovations Performing Arts Community

    Best Choreography in a Play or Musical

    Winner: Carla Prescott and Justin Ray- PETER PAN – National Youth Theater

    Finalists: Amy Skittles – NEWSIES JR – Violet Box Theater, Brooke Hale – SOMETHING ROTTEN! – Playhouse 1960!, Mieka Phillips – MARY POPPINS – Houston Christian Community Theater

    Best Costume Design of a Play or Musical

    Winner: Amber Stepanik – SHAKESPEARE IN HOLLYWOOD – Playhouse 1960

    Finalists: Kristi Blackford- THE LION KING JR. – National Youth Theater, Ya-Ya Smith- SCHOOL GIRLS; WHERE, AFRICAN MEAN GIRLS PLAY – The Garden Theater, Dee Willis and Amy Kerne- MARY POPPINS – Houston Christian Community Theater

    Best Direction of a Musical

    Winner: Aimee Bowles – PETER PAN – National Youth Theater

    Finalists: Harold Trotter – SUPER FREQUENCY – 1989 Dreams, Aaron Brown – YOU ARE CORDIALLY INVITED TO SET UP – Scenes, Andrew Roblyer and Sarah Sneesby- GIDEON AND THE BLUNDERSNORP – Creative movement practices

    Best Direction of a Play

    Winner: Sean K. Thompson – Henry V – North Points Theater

    Finalists: RaMina Mirmortazavi – SCHOOL GIRLS; WHERE, AFRICAN MEAN GIRLS PLAY – The Garden Theater, Harold JAY Trotter – WHEN TEMPTATION ARRIVES – 1989 Dreams Productions, Brandon Weinbrenner – INDEX – Alley theater

    Best overall performance

    Winner: Henry V – North Points Theater

    Finalists: PETER PAN – National Youth Theater, SUPER FREAK: BECAUSE OF RICK JAMES – 1989 Dreams Productions, SCHOOL GIRLS; WHERE, AFRICAN MEAN GIRLS PLAY – The Garden Theater

    Best Lighting Design of a Play or Musical

    Winner: Andrew Roblyer – GIDEON AND THE BLUNDERSNORP – Creative movement practices

    Finalists: Christian Brandon- MUSIC NEWSIES – Actors from the Owen Theatre, Adam Isbell- ROCK SCHOOL – The Players Theater Company, Brandon Christian and Ron Neyland – MARY POPPINS – Christian community theater

    Best Musical Direction and Orchestral Performance

    Winner: Amos G blacksmith – SUPER FREQUENCY – 1989 Dreams

    Finalists: Christian Brandon- MARY POPPINS – Christian community theater, Kristel Williams – THE LION KING JR. – National Youth Theater, Amos Smith- SUPER FREAK: BECAUSE OF RICK JAMES – 1989 Dreams Productions

    Best Musical

    Winner: THE LION KING JR. – National Youth Theater

    Finalists: SUPER FREQUENCY – 1989 dreams, BRING IT ON: THE MUSIC – Theater under the stars, ANNIE – Playhouse 1960

    Best New Play or Musical

    Winner: BORN WITH TEETH – Alley theater

    Finalists: WHILE CHILDHOOD SLEEPED – The Garden Theater, YOU ARE CORDIALLY INVITED TO SET UP – Scenes, WHEN TEMPTATION ARRIVES – 1989 Dreams Productions

    Best Performer in a Musical

    Winner: Matthew Alter – A GENTLEMAN’S GUIDE TO LOVE AND MURDER – Rice University

    Finalists: Joseph Ross- SPAM LOOT – Houston Stageworks Theater, Gavin Cabot – PETER PAN – National Youth Theater, Isabella Baroch THE LION KING JR. – National Youth Theater

    Best Performer in a Play

    Winner: Fabiola Andujar- A BEAUTIFUL DEATH ON THE 34TH AND THE FIFTH – ensemble theater

    Finalists: Matthew Alter – A LOT OF NOISE FOR NOTHING – Rice University, Andrea Riles – SCHOOL GIRLS; WHERE, AFRICAN MEAN GIRLS PLAY – The Garden Theater, Allison Davis- OUT OF THE DEPTHS – Alliance Theater

    best game

    Winner: Henry V – North Points Theater

    Finalists: A BEAUTIFUL DEATH ON THE 34TH AND THE FIFTH – the ensemble theater, SCHOOL GIRLS; WHERE, AFRICAN MEAN GIRLS PLAY – The Garden Theater, INDEX – Alley theater

    Best Production of an Opera

    Winner: THE MAGIC FLUTE – HGO Wortham

    Finalists: THE SWAPPED BRIDE – Moores Opera Center, University of Houston, SOUTHERN LOVE AND DISCOMFORT – 1989 Dreams Productions, HMS PINAFORE – The Gilbert & Sullivan Company of Houston

    Best Scenic Design in a Play or Musical

    Winner: Alyson Miller- MARY POPPINS – Christian community theater

    Finalists: Alexander Dodge – BLACK – Alley theater, Afsaneh Aayani – LITTLE SHOP OF HORRORS – University of Houston, Benjamin Mason/Laura Award – SPAMALL – Stageworks Theater

    Best Sound Design of a Play or Musical

    Winner: Dan Moses Schrier – BLACK – Alley theater

    Finalists: Aron Vincent- THE 39 STEPS -Lone Star Montgomery, Andrew Harper- THE LITTLE MERMAID – Theater under the stars Trey Harrington, Rick Nichols – MARY POPPINS – Houston Christian Community Theater

    Best Performer in a Supporting Role in a Musical

    Winner: Matthew Alter – THE 25TH PUTNAM SORTING BEE COUNTY – Rice University

    Finalists: Justin Finch – SPAMALL – Stageworks Theater, Avery Company – CHITTY CHITTY BANG BANG – National Youth Theater, Hazel Lopez- MARY POPPINS – Houston Christian Community Theater

    Best Performer in a Supporting Role in a Play

    Winner: Matthew Alter – ON THE RODS OR THE GEOGRAPHY OF DESIRE – Rice University

    Finalists: Erin Urick- SHAKESPEARE IN HOLLOYWOOD – Playhouse 1960, Brad Cross- WHEN TEMPTATION ARRIVES – 1989 Dreams Productions, Christina Sato- MURDER ON THE ORIENT EXPRESS – Stage right productions

    Best Theater Production for Young Audiences

    Winner: PETER PAN – National Youth Theater

    Finalists: DRAGONS LOVE TACOS – MainStreet Theater Company, MARY POPPINS – Christian Community Theater of Houston, IN THE WOODS JR. – Christian Youth Theater

    Favorite local theater

    Winner: 1989 Dreams Productions

    Finalists: Alley Theatre, National Youth Theatre, The Garden Theater

    Source link

    Leave A Reply